Energia v toku rieky
Ak sa chcete vydať po stopách zelenej energie, stačí párkrát šliapnuť do pedálov. Najstaršia vodná elektráreň v Rakúsku čaká len na to, aby ste ju objavili.
Dunaj v sebe spája mnohé kontrasty: Je tichým prírodným útočiskom, oázou pokoja, v ktorej sa môžete v kľude oddať svojim myšlienkam. Zároveň je neúnavný, divoký a neustále v pohybe. Každému, kto jazdí na bicykli po jeho brehoch, je dobre známe: Je priam nabitý energiou.
A to v pravom zmysle slova: Vodné elektrárne na Dunaji v Dolnom Rakúsku zásobujú elektrinou takmer dva milióny domácností. Vďaka tomu je naša najdlhšia rieka nielen najvýznamnejším dodávateľom elektrickej energie v Rakúsku, ale zohráva aj kľúčovú úlohu pri energetickej transformácii. Vodné elektrárne ako obnoviteľný zdroj energie totiž neprodukujú žiadne splodiny poškodzujúce klímu. Ale ako to vlastne funguje? Ako sa z prúdenia stáva elektrický prúd?
Ak túžite nahliadnuť do zákulisia výroby elektrickej energie z vodnej energie, odporúčame vám zosadnúť z bicykla v Ybbs-Persenbeugu. Nachádza sa tu elektráreň Ybbs-Persenbeug, štvrtá najvýkonnejšia v Rakúsku, ktorá je sprístupnená návštevníkom. Spolu s ďalšími elektrárňami na Dunaji Wallsee, Melk, Altenwörth a Greifenstein tvorí základný pilier domáceho zásobovania elektrickou energiou.
Prvým návštevníkom otvorila svoje brány už pred 16 rokmi a dnes patrí medzi najobľúbenejšie výletné ciele v regióne. Niet sa čomu čudovať, pretože elektráreň umožňuje návštevníkom nahliadnuť do svojho pôsobivého vnútorného sveta, ktorý v sebe ukrýva: obrovské strojovne, rotujúce generátory a turbíny, ktoré majú priemer ako bežný rodinný dom.
Tamara Leebová je sprievodkyňou a konateľkou združenia prevádzkovateľov Prehliadky elektrárne na Dunaji (Donaukraftwerksführungen) v Ybbs-Persenbeugu. Už takmer 15 rokov sprevádza skupiny po areáli, pozná tu azda každý kút, každú dýzu, každú páku a napriek tomu: Jej pracovisko sa jej nikdy nezdalo byť nudné. „Dunaj tu naplno demonštruje svoju silu, ktorá ma očarúva aj po 15 rokoch, každý deň nanovo.“
Ako však Tamara Leebová hovorí, to najkrajšie na jej práci je vidieť úžas v očiach detí. Napríklad v momente, keď si uvedomia, že elektrina nevychádza len tak zo zásuvky, ale musí prejsť dlhú cestu, kým sa dostane k nim domov. A je si istá: „Keď uvidíte, ako sa elektrina vyrába, budete s ňou určite zaobchádzať zodpovednejšie“.
Ani mimo strojovní to však nie je žiadna nuda. V interaktívnych staniciach môžu všetci, ktorým po jazde na bicykli ešte zostala v nohách nejaká sila, poháňať turbogenerátor, a sami tak vyrábať elektrinu. Ak si chcete ušetriť energiu na cestu domov, môžete pomocou virtuálnej reality nahliadnuť cez meter hrubé steny a pozorovať vnútorné fungovanie tamojších strojov.
Jedno je však v každom prípade isté: Vzhľadom na dôsledky klimatických zmien je čistá energia pravdepodobne jednou z najdôležitejších tém súčasnosti. Všíma si to aj Tamara Leebová, ktorá pomedzi steny elektrárne čoraz častejšie sprevádza aj návštevníkov zo zahraničia. „Z medzinárodného hľadiska sme my Rakúšania skutočnými priekopníkmi v oblasti vodnej energetiky.“ Pre vodnú elektráreň Ybbs-Persenbeug to platí dvojnásobne: So svojimi 64 rokmi je najstaršou v Rakúsku.
Aj preto prešla elektráreň v posledných rokoch rozsiahlou rekonštrukciou. Všetkých šesť turbín a generátorov pochádzajúcich ešte z 50. rokov minulého storočia bolo napríklad nahradených oveľa účinnejšími strojovými zostavami. „Srdce elektrárne je teraz ultramoderné,“ hovorí Tamara Leebová.
A práve elektráreň je možno ďalším kontrastom, ktorým sa Dunaj vyznačuje: Je historickým miestom s odkazom pre budúcnosť. Už len preto sa tu oplatí zosadnúť z bicykla a urobiť si krátku prestávku.