Hľadanie stôp naprieč hranicami
V Gmünde začína cyklotrasa Iron Curtain Trail, ktorá prechádza dvoma krajinami a vedie po stopách minulosti. Harald Winkler dobre pozná históriu týchto hraníc.
Osemkrát z Gmündu do Retzu. Presne toľkokrát cyklisti na cyklotrase Iron Curtain Trail prechádzajú z Rakúska do Českej republiky a naopak. Na miestach, ktorými kedysi prechádzala železná opona, sa dnes počas jazdy na bicykli môžete dozvedieť veľa zaujímavého o oboch krajinách a histórii, ktorá ich spája.
„Cyklistika tu v severnej časti regiónu Waldviertel je naozaj krásny zážitok,“ hovorí nadšene Harald Winkler. Už len vďaka jedinečnej flóre a faune zeleného pásu pozdĺž trasy – v prírodnej rezervácii Blockheide, biosférickej rezervácii UNESCO Třeboňsko alebo v národnom parku Thayatal – a najmä vďaka tomu, že táto trasa sa môže pochváliť bohatou históriou. To je to, čo má Winkler na mysli, keď hovorí o miestach pozdĺž cyklotrasy Iron Curtain Trail: Ich príbehom a súčasnej histórii totiž venuje viac času ako samotnej cyklistike. Winkler pochádza z mesta Gmünd, a ako sám hovorí, „vyrastal v atmosfére cezhraničnej spolupráce panujúcej v Európe.“
Narodil sa v roku 1989 v čase pádu železnej opony a následkom otvorenia hraníc sa venuje aj dnes, po 34 rokoch. Napísal už niekoľko kníh venovaných oblasti, s ktorou ho spájajú rodinné a pracovné putá. Winkler je zodpovedný za styk s verejnosťou v meste a je kurátorom Múzea súčasných dejín v Gmünde. A presne vie aj to, ako sú Rakúsko a Česká republika v tomto pohraničnom regióne historicky prepojené: „Tieto dve oblasti vždy patrili k sebe.“ Aj keď si na bicykel sadne len zriedka, ako mestský historik dobre vie, kde v Gmünde je najlepšie začať s objavovaním minulosti na dvoch kolesách – a prezradí vám, ktoré miesta sú tie najdôležitejšie.
História na dosah
K prvým zaujímavým miestam nemusíte chodiť ďaleko. Už samotné mesto Gmünd, ktoré je východiskovým bodom prvej etapy cyklotrasy Iron Curtain Trail, má takú bohatú históriu, že v ňom môžete kľudne odparkovať svoj bicykel a vydať sa objavovať okolie. Predtým, než sa na bicykli vydáte nadýchať sa čerstvého vzduchu, môžete začať svoju púť v interiéri: Stála expozícia v Múzeu súčasných dejín je venovaná hraniciam a prezentuje premeny tohto miesta od čias otvorenia železnice Františka Jozefa. „Gmünd približuje návštevníkom históriu,“ hovorí Winkler a dodáva, že to platí aj mimo priestorov múzea – najmä na ulici Bleylebenstraße. Kedysi tadiaľ prechádzala hranica, ktorá oddeľovala mesto od susedných ČeskýchVeleníc v Českej republike, dnes však bez problémov môžete prejsť spojovacím mostom ponad hraničnú rieku Lainsitz (Lužnice). A tak tu môžete názorne vidieť nielen celú históriu tohto miesta, ale aj to, „ako sa rozdelená minulosť môže premeniť na spoločnú prítomnosť“, zdôrazňuje Winkler a plný nadšenia dodáva: „Tento most je symbolom spolupráce medzi oboma mestami, ktorá funguje na vynikajúcej úrovni – počnúc praktickými vecami, ako sú spoločné núdzové zásobovanie vodou, zdravotníctvo či vzdelávanie až po kultúru.“
Dávno stratené sa opäť vynára na svetlo sveta
Po kedysi neprekonateľnej bariére studenej vojny dnes už niet takmer ani slychu. Na okraji cesty možno ešte miestami nájsť zopár pôvodných hrdzavých tabúľ s nápisom „Pozor, štátna hranica“. Na ulici Bleylebenstraße bola zrekonštruovaná časť železnej opony, ktorá slúži ako pamätné miesto: „Teraz máme možnosť ukázať návštevníkom hmatateľný kus našej histórie,“ hovorí Winkler o novom pamätníku. Ak budete odtiaľto pokračovať ďalej cez most, prídete k starej železničnej stanici Gmünd v Českej republike. Tu sa zároveň začína tematický chodník „Súčasné dejiny dvoch miest (v pohybe)“, ktorý Winkler odporúča okoloidúcim. Je to ďalšie výnimočné miesto, na ktorom sa vynárajú na svetlo sveta vzájomné väzby z minulosti.
Práve takýto druh zviditeľnenia si stanovilo za svoj cieľ aj kultúrne združenie „Přechody“, ktoré oslavuje tieto styčné body medzi východnou a západnou Európou na festivale, ktorý sa koná v júli – a podáva návštevníkom históriu novou formou v podobe exkurzií s využitím rozšírenej reality: Pomocou aplikácie v mobilnom telefóne navštívite desať miest, kde sa pred vami virtuálne zobrazia dejiny hraníc a budovy, ktoré tam kedysi stáli. „Mesto Gmünd podporuje tento projekt dvoma doloženými príbehmi o úteku,“ vysvetľuje Winkler. Všetky tieto trasy môžete, samozrejme, absolvovať aj na bicykli. A keď už raz šliapete do pedálov, nemôžete urobiť nič lepšie ako pokračovať ďalej: Miesta s bohatou históriou, ktorými tieto trasy prechádzajú, pokračujú pozdĺž tejto jedinečnej cyklotrasy, a tak vás nasledujúce etapy vašej cyklotúry zavedú hlboko do histórie Európy.
Na čerstvom vzduchu a zdarma
Ak sa rozhodnete vyraziť z Gmündu, budete po niekoľkonásobnom prekročení hraníc a prejdení niekoľkých kilometrov odmenení pohľadom na autentické pozostatky studenej vojny a výnimočné miesta: exkurzia do histórie pod holým nebom celkom zadarmo. Už po absolvovaní dvoch etáp narazíte pri nefunkčnom hraničnom priechode Fratres/Slavonice na obrovskú umeleckú inštaláciu plota s názvom „Kam miznú hranice?“ od Iris Andraschekovej & Huberta Lobniga. V hornej časti kovovej konštrukcie vysokej štyri metre a dlhej päťdesiat metrov je umiestnený nápis s názvom diela – ďalší Winklerov tip na miesto, na ktorom môžete jasne vidieť niekdajšie rozdelenie a následné otvorenie. V pevnostnom areáli v Slavoniciach sa nachádzajú aj zrekonštruované pamiatky. Po niekoľkých ďalších kilometroch jazdy na bicykli dorazíte k obci Čížov, kde nájdete jedno z mála miest, na ktorých sa zachovali zvyšky železnej opony, ploty z ostnatého drôtu a strážne veže.
Pre tých, ktorí sa snažia správne rozdeliť svoje sily na cyklotrase Iron Curtain Trail, má Winkler ešte poslednú radu: Niekoľko kilometrov môžete aj spolu so svojím bicyklom absolvovať waldviertelskou železnicou a trochu si tak uľahčiť pátranie po stopách minulosti. Tu ste predsa na najdlhšej cyklotrase v Európe.