Great Spa Towns of Europe – kúpeľné mesto Baden
Vybudovaná na vode: liečenie a oddych vo Viedenskom lese
Spolu s ďalšími desiatimi významnými kúpeľnými mestami, označenými ako „Great Spa Towns of Europe“, bol Baden pri Viedni v roku 2021 zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO – na dôkaz bohatej kúpeľnej kultúry, ktorá rozhodujúcim spôsobom formovala kultúrne dejiny Európy.
V rokoch 1700 až 1930 došlo v Európe k rozkvetu kúpeľníctva: liečivé minerálne a termálne pramene priťahovali bohatých hostí z celého sveta, ktorí si chceli liečiť svoje choroby, ale v žiadnom prípade sa nechceli zaobísť bez spoločnosti, luxusu a zábavy. Kúpele, ktoré v tomto procese vznikli mali silný umelecký, politický a sociálny vplyv na spoločnosť a dodnes významne prispievajú k európskej kultúre. K európskym kúpeľom Great SPAS of Europe patrí aj rakúske kúpeľné mesto Baden neďaleko Viedne. Historické kúpeľné a kúpaliskové komplexy, pitné a kolonády, promenády, parky, zábavné záhrady a kúpeľné hotely, ktoré sa zachovali dodnes sú svedkami pôsobivého sveta, ktorého stopy sa dnes čoraz častejšie znovu objavujú.
Kúpanie ako za čias Rimanov a cisárov
Už Rimania si tak cenili teplé liečivé pramene v meste Baden, že po nich toto miesto pomenovali: „Aquae“, v slovenčine: „kúpele“. Mimochodom, prameň, z ktorého Rimania čerpali vodu stále vyviera a môžete ho navštíviť. Rovnako ako ďalších 13 sírnych horúcich prameňov v okolí mesta, ktoré z hĺbky približne 1000 metrov dopravujú na povrch „žlté zlato“ zohriate až na 36 °C. Mesto Baden však získalo svoju povesť kúpeľného miesta približne 1 700 rokov po tom, čo Rimania objavili prameň. Cisárovná Mária Terézia bola v Badene častým hosťom. V tom čase bola po nej pomenovaná aj záhrada Theresiengarten (dnešný kúpeľný park) a kúpele Theresienbad (dnes sa tu nachádza kasíno). V rokoch 1796 až 1835, keď cisár František I. so svojím dvorom trávil každé leto v kúpeľnom meste, sa Baden dokonca niekoľko mesiacov v roku označoval za tajné hlavné mesto rakúsko-uhorskej monarchie. Všetci, ktorí vtedy vo Viedni vzdialenej len 26 km niečo znamenali nasledovali cisára a odchádzali sa liečiť do vznešeného mesta Baden: šľachta, bohatí mešťania a, samozrejme, mnohí umelci.
Baden, hudobná metropola
Wolfgang Amadeus Mozart navštívil v Badene svoju manželku Konstanze, ktorá sa tu liečila. Aj Antonio Salieri, dvorný kapelník a údajný Mozartov protivník, strávil v meste Baden niekoľko letných mesiacov, kde si liečil svoju reumu. Ludwig van Beethoven, ktorý navštívil Baden 17-krát, v kúpeľnom meste komponoval a dokonca tu napísal časti svojej 9. symfónie. Obzvlášť príjemne sa tu cítili operetní majstri. Velikáni tohto žánru, ako je Joseph Lanner, Johann Strauß a Franz Lehar, žili, hrali a komponovali v Badene a dodnes si ich pripomíname v bádenskom Mestskom divadle a na Operetnom festivale v Letnej aréne. Nie nadarmo nesie dnes Baden aj čestný titul „operetná metropola“.
Osviežujúca prítomnosť
Mnoho krásnych miest tohto vznešeného kúpeľného mesta, ktoré leží medzi Viedenským lesom a vinicami sa zachovalo až do našich čias. Pri prechádzke mestom si všimnete veľa zelene, veľa víl, zvláštnu a ležérnu atmosféru v štýle dolce far niente, ktorá je pre kúpeľnú dovolenku ako stvorená. Hostia bývajú v krásnych hoteloch, stretávajú sa na kúrach, na dostihoch (mesto Baden bolo v 19. storočí obľúbeným centrom jazdeckého športu) a dokonca v kasíne, ktoré sídli v bývalom liečebnom dome a považuje sa jedno z najväčších a najkrajších kasín v Európe. Celkom určite sa tu však stretnú vo vieche. Zlé jazyky dokonca tvrdia, že mnohí slávni hostia neprišli do mesta Baden kvôli kúpeľom a liečivej vode, ale kvôli viecham a ich vínam.