Lahodný vínny lexikón
Naša podpora pri vašich prvých objednávkach vo viechach.
„Heuriger“:
Pojmom „Heuriger“ sa v Dolnom Rakúsku označuje tak mladé víno, ako aj miesto, kde sa podáva víno vlastnej výroby. Môže pritom ísť o šenk, teda sezónne obmedzený výdaj výrobcu, alebo o pohostinskú prevádzku vedenú ako viecha.
Vínna ulička:
Väčšinou romantický, stáročný súbor pivničných komplexov na okraji vinárskej dediny. Tu sa kedysi (a veľmi často aj dnes) lisovalo, ochutnávalo, skladovalo, predávalo – a oslavovalo víno.
Otvorené/„ausg’steckt“:
Podľa dolnorakúskeho vinárskeho zákona sú „vlastníci vinohradu a sadu oprávnení za poplatok podávať vína vlastnej výroby“ a toto právo sa využíva s radosťou. Ak je na šenku alebo vieche nápis „ausg’steckt“, má otvorené. Signalizuje to zďaleka viditeľný zväzok vetvičiek nad vchodom, ktorý je na lepšie rozpoznanie farebne podsvietený.
Alkohol za volantom:
V zásade je horná povolená hranica na hodnote 0,5 promile alkoholu v krvi.
Achterl:
Základnou jednotkou rakúskej blaženosti z kvalitného vína je „Achterl“ (= osminka) a logicky odkazuje na osminu litra vína. Už mnoho rokov sa aj vo viechach, ktoré boli dlho pevnosťami štvrťlitra, vždy uprednostňuje viac orientácia na kvalitu vína než na jeho kvantitu. Achterl (= osminka) sa vyskytuje v rôznych formách, napr. ako Flucht-Achterl (= úniková osminka), ktorá sa pije, keď si pred odchodom objednáte ešte jeden pohár, alebo Steh-Achterl (= osminka na stojáka), tá sa pije v stoji a zvyčajne je spojená v malým občerstvením.
G’spritzter:
Zmiešavanie vína a vody sa v Rakúsku nepodceňuje. V skutočnosti je zadefinované ako zmes minimálne jedného dielu suchého vína s jedným dielom sódy alebo minerálky a má aspoň 4,5 % obj. alkoholu.
Most:
Pojmom „Most“ (= mušt) sa v dolnorakúskom jazykovom prostredí vo všeobecnosti označuje mierne alkoholický, kyslastý a povzbudzujúci nápoj získavaný z jabĺk a hrušiek (najmä v regióne Mostviertel na západe Dolného Rakúska a v oblasti Bucklige Welt na juhu). Hroznový mušt je šťava získavaná z hrozna pred začiatkom kvasenia a dá sa tu tiež kúpiť.
Sturm:
To, že „Sturm“ (= burčiak) sa podáva len na jeseň, je zrejmé. Ide o kalný hroznový mušt po začatí kvasenia; a ten je k dispozícii len počas týždňov po vinobraní. Pôžitok z burčiaku by si mal človek dopriať s mierou, nielen z dôvodu alkoholu, ktorý už obsahuje, ale aj kvôli pomerne podnetným účinkom na metabolizmus.
Pfefferl:
Najznámejšou odrodovou črtou Veltlínskeho zeleného, poprednej dolnorakúskej odrody, je jemná a mierna vôňa a chuť čierneho korenia. A keďže čierne korenie pripomína len jemne a mierne, neoznačuje sa ako „Pfeffer“, ale láskyplnou zdrobneninou „Pfefferl“ (= peprík).
Letné/terasové víno:
K horúcim letným dňom alebo bezstarostným večerom (pri grile) sa ako občerstvenie nehodia zložité, sofistikované vína s vysokým obsahom alkoholu, ale naopak ľahké, nekomplikované, ovocné vína, ktoré sa z tohto dôvodu označujú aj ako letné alebo terasové vína, a to vôbec nie v negatívnom slova zmysle.
DAC:
Ide o skratku spojenia Districtus Austriae Controllatus: Na základe doterajšieho rakúskeho systému kvality vín sú DAC vína tie, ktoré sú predovšetkým jednoznačne chuťovo typické pre miestnu vinársku oblasť.
Federspiel:
Spoločnosť vinohradníkov Wachau Vinea Wachau Nobilis Districtus rozdeľuje svoje suché biele vína do troch kategórií: „Steinfeder“ sú všetky vína s obsahom alkoholu do 11,5 %, tzv. „Federspiel“ až do 12,5 % (pri minimálne 17° KMW), „Smaragd“ s akýmkoľvek vyšším obsahom alkoholu. Pojem „Federspiel“ má svoj pôvod v sokoliarstve, ktoré malo v regióne Wachau dlhú tradíciu: Označovala sa tak simulácia koristi slúžiaca na nalákanie sokola na ruku.
G’sundheit – sollst leben!
Okolo muštu sa vyvinulo niekoľko rituálov a zvláštností. Mostviertelská etiketa napríklad prikazuje, aby sa počas pitia muštu nepripíjalo klasicky, ale želaním: „G’sundheit“ (= Na zdravie“). Mimochodom, správna odpoveď znie: „Sollst leben!“ („Nech žiješ!“).