Príbehy plné letnej sviežosti z regiónu Viedenský les
Obľúbené miesta cisárskej rodiny, rodisko Beethovenovej 9. symfónie a mnohé vzrušujúce zážitky na vás čakajú vo Viedenskom lese. Nastal čas objaviť ich.
Viedenský les, les cisárov a kráľov, vás pozýva na letnú audienciu. V regióne patriacom impériu pred bránami Viedne sa cisár vždy veľmi rád zdržiaval. A pozval si Ludwiga van Beethovena na súkromný koncert. Medzi chladnými hradnými múrmi vo Viedenskom lese nikdy nebola núdza o spoločnosť so zmyslom pre umenie a darom reči. A je tomu tak dodnes. Ľudia, ktorí túžia po relaxe a odpočinku, a milovníci prírody. Milovníci hudby a pôžitkári.
Kúpanie s umením a Beethoven plný letnej sviežosti
Mesto Baden neďaleko Viedne nie je len tak náhodou označované ako cisárske mesto. Tu hľadala vyššia spoločnosť osvieženie počas horúcich letných dní a strávila mnoho príjemných hodín na letných nočných koncertoch. Pretože tam, kde bol cisár František Jozef, boli umenie a kultúra vždy vítanými hosťami. V Badene to platí dodnes. Nielen, ale najmä v roku Beethovena. Ludwig van Beethoven totiž už v roku 1804 utiekol pred horúčavami v meste a odišiel sa liečiť na vidiek. Koniec koncov stretávali sa tu cisár František, vysoká šľachta a mnohí ďalší mecenáši. Dnes je dom na ulici Rathausgasse 11, v ktorom dlhé roky trávil letné mesiace, známy ako Beethovenov dom. Múzeum venované výlučne Mýtu Ludwiga Van. Majster hrával v cisárskom sídle Kaiserhaus Baden. A aj dnes sa tu konajú koncerty na špičkovej úrovni, rovnako ako aj špeciálne prehliadky a podujatia. Beethovenovi je dokonca venovaná okružná turistická trasa. Začína sa na plážovom kúpalisku Baden a vedie popri Beethovenovom pamätníku v skale k nádherným výhľadom a romantickým zrúcaninám.
Pri prechádzke mestom si nemôžete nechať ujsť fotografický festival La Gacilly. Celé mesto je na viac ako 7 kilometroch vyzdobené veľkoformátovými fotografiami na tému „Viva Latina“. To by sa páčilo šľachte. Mesto, z ktorého dýcha umenie na každom kroku, jedinečné a dokonalé. 2000 fotografií najväčšieho fotografického festivalu v Európe si môžete pozrieť od 14. júla do 26. októbra.
Popritom sa oplatí navštíviť aj Múzeum Arnulfa Rainera. To je pozoruhodné už samo osebe, ale fascinujúci je aj príbeh, ktorý sa za ním skrýva: Kedysi v ňom totiž sídlili kúpele Frauenbad, v tom čase najluxusnejšie kúpele, ktoré rád navštevoval aj sám cisár. Ich názov bol odvodený od kostola Frauenkirche, ktorý bol zbúraný v roku 1811 a na jeho mieste boli postavené kúpele. Skutočnú múmiu, vykopávky z obdobia starovekého Ríma alebo vtipné príbehy z kúpeľov a vinohradov nájdete v múzeu Rollettmuseum, ktoré vás očarí už pri pohľade zvonku. Oboje – a ešte oveľa viac – si môžete pozrieť zdarma s kartou Niederösterreich-CARD. Rovnako ako aj rímske kúpele. Veľkolepú hlavnú budovu navrhli majstri architekti Siccardsburg a Van der Nüll, ktorí sú aj staviteľmi Viedenskej štátnej opery. To musíte bezpodmienečne vidieť!
Šumivé kúpele Vöslau a ich okolie plné pôžitkov
Mestá Baden a Bad Vöslau sú navzájom prepojené mnohými turistickými chodníkmi. Obzvlášť krásna je takzvaná 1. viedenská vodovodná trasa , na ktorej sa môžete kochať nádhernými výhľadmi a urobiť si prestávku v jednej z obľúbených viech. Ako sa píše v sprievodcoch, Bad Vöslau je podobne ako Baden baštou letného osvieženia. Stopy bohatstva a krásy tu nájdete takmer všade. Dokonalým príkladom letoviska ako za starých čias sú ale bezpochyby termálne kúpele Vöslau. Môžete sa tu štýlovo osviežiť čerstvou minerálnou vodou medzi historickými kabínkami, ktoré pripomínajú terasovité operné lóže s výhľadom na veľkú plochu na kúpanie a ležanie. Osviežujúcu letnú atmosféru navodia aj obľúbené čítania a podujatia, ktoré sa budú opäť konať od roku 2021. Okrem vody tu hrá, samozrejme, dôležitú úlohu aj víno. Takže hor sa do hostinca Hawlik’s Schlemmereck a regionálnej vínotéky a doprajte svojim chuťovým bunkám jedinečný zážitok!
Jedinečné chuťové zážitky ponúka aj okružná trasa vinárstva Freigut Thallern. Začína sa pri hostinci Klostergasthaus Thallern s vynikajúcou regionálnou vínotékou v Gumpoldskirchene, ktorá je miestom jedinečných pôžitkov! Nebíčko v ústach môžete zažiť aj pri návšteve hostinca Klostergasthof Heiligenkreuz. O ďalšie zážitky zo stretnutia s históriou sa postará cisterciánske opátstvo Heiligenkreuz alebo si môžete vychutnať prírodu v prírodnej rezervácii Sparbach.
Miesto, kde sa zrodili veľké ľúbostné príbehy
Na záver si zase dáme trochu romantiky. A to v osviežujúcom zámockom parku Laxenburg, ktorý vás pozýva na príjemný piknik a člnkovanie. Kedysi tu strávili svoje medové týždne cisár František Jozef so Sissi. V roku 1856 sa tu narodila ich dcéra Gizela a o dva roky neskôr syn Rudolf. Medové týždne tu strávil aj korunný princ so svojou manželkou Štefániou Belgickou. Áno, zámok Laxenburg zo seba vyžaruje atmosféru lásky – a elegancie. Neďaleko odtiaľ, v malebnom údolí Helenental, môžete objaviť architektonicky jedinečnú a zároveň veľmi temnú kapitolu zo života monarchie, poľovnícky zámok Mayerling,v ktorom sa korunný princ Rudolf pobral na druhý svet spoločne so svojou milenkou, 17-ročnou Mary Vetserovou.
Tie najzaujímavejšie príbehy píše sám život. A vo Viedenskom lese ich môžete priam cítiť. Ak ešte premýšľate, kde okrem množstva hotelov a rôznych ubytovacích zariadení v mestách Baden a Bad Vöslau by ste mohli prenocovať, máme pre vás tri špeciálne tipy: Osviežujúci zážitkový hotel Gabrium v obci Maria Enzersdorf, vznešený hotel Refugium Hochstrass a malebný poľovnícky zámok Schönau. Tri miesta, ktoré fascinujú ľudí už po stáročia.