Múzeum Gugging
Gugging vo Viedenskom lese neďaleko od mesta Klosterneuburg sa stal v medzinárodnom umeleckom svete pojmom.
Umenie skupiny Gugginger Gruppe je klasifikované ako art brut. Maliar Jean Dubuffet, ktorý tento termín vytvoril, tak opísal „ušľachtilé, horké, surové umenie“ s vysoko osobným a neupraveným dizajnovým jazykom.
Umenie bez vzorov
„Dom umelcov“ na niekdajšom pozemku nemocnice Landesnervenklinik Gugging nie je oddelením nemocnice, ale zdieľaným bytom. Leo Navratil, psychiater na bývalej krajinskej klinike v meste Maria Gugging vo Viedenskom lese, uznal, že niektorí z jeho pacientov urobili snímky, ktoré sa nehodili ani k skupine laikov, ani k skupine pacientov. Ľudia z Guggingu tvoria umenie, ktoré si našlo svoje miesto v dejinách umenia ako art brut a umelecká avantgarda bola nadšená týmto novým jazykom dizajnu, umením bez modelov. „Spolu s Domom umelcov, Múzeom Gugging a otvoreným ateliérom gugging sa galéria gugging stala jedinečným umeleckým miestom...“, hovorí Prof. Dr. Johann Feilacher, ktorý založil projekt galeria gugging v roku 1994. Maliari ako Johann Hauser, Oswald Tschirtner a August Walla sú dnes celosvetovo uznávanými umelcami.
Tschirtner od hlavy až po päty!
Múzeum Gugging vystavuje pod názvom „oswald tschirtner.! celé je to o rovnováhe“ od 13. februára do 27. septembra 2020 tretiu najväčšiu osobnosť v dejinách múzea. 260 diel tvorí paletu od malých až po veľké formáty a odráža veľmi odlišné tvorivé obdobia a tváre Oswalda Tschirtnera, ktorý je považovaný za jedného z najúspešnejších umelcov z Guggingu. „Tschirtnerova cesta k tomu, aby sa stal umelcom, nebola v žiadnom prípade vopred vyšliapaná,“ hovorí kurátor výstavy Johann Feilacher. „Sotva je nejaký umelec prepojený s mestom Gugging viac ako on: Tschirtner, ktorý vo francúzskom zajatí počas druhej svetovej vojny duševne ochorel, strávil v meste Gugging celkovo päť desaťročí, a tu som ho mohol sprevádzať,“vysvetľuje Feilacher. Oswald Tschirtner nás svojimi bezpohlavnými hlavonožcami učí, ako sa sústrediť na to podstatné, a zároveň ukazuje, ako sa cítil. Názov výstavy „celé je to o rovnováhe“ je tiež názvom dvoch z jeho kresieb. Na jednej strane pre neho nebolo dôležité, čo si o ňom a jeho umení mysleli ostatní. Na druhej strane mier s jeho prostredím bol preňho najvyšším cieľom. Výstavu sprevádzajú početné podujatia, ako sú prehliadky s konkrétnym zameraním, stretnutia Gugginger Guglhupf, otvorená tvorivá dielňa alebo kreatívna tvorba rodič-dieťa, ktorá je pohodlne prístupná verejnosti z Viedne Heiligenstadtu za 34 minút.