Naprieč suchými trávnatými porastami a odumretým drevom
Orchidey, jašterica zelená, suché trávnaté porasty a spol.: Rozmanitosť druhov v regióne Wachau je skutočne pozoruhodná.
Niektoré prírodné rezervácie a prírodné pamiatky na turistickej trase Welterbesteig, ako napríklad Höhereck, Michaelerberg a Steinige Ries, vás zavedú do sveta živej flóry a fauny. Odborník na ochranu prírody Hannes Seehofer sa v ňom vyzná lepšie ako ktokoľvek iný.
Suchý trávnatý porast, to znie trochu smutne. Ako divoká, neupravená lúka, na ktorej už vôbec nič nerastie. Laik by si mohol pomyslieť, že je to úplne neatraktívne prostredie pre flóru a faunu. Ale ako to už v živote býva, aj v prípade suchého trávnatého porastu je všetko inak, než sa na prvý pohľad zdá: „Vždy ho opisujem ako suchú, na živiny chudobnú, neúrodnú lúku, ktorá sa vyznačuje výnimočnou vegetáciou. Na jar tu kvitne napríklad poniklec, kavyľ – v nemčine nazývaný aj „Steinfeder“ – a vzácne orchidey,“ hovorí Hannes Seehofer, ktorý sa už dvadsať rokov venuje projektom na ochranu prírody v regióne Wachau. Milovníci vína si trávy nazývané Steinfeder spájajú s rovnomenným vínom pochádzajúcim z tohto regiónu, ktoré reprezentuje tú „najľahšiu triedu kvality vo vinohradníckej oblasti Wachau, čo je vhodné označenie pre vína, za ktoré vďačí táto oblasť svojim skalným podložiam,“ ako poznamenáva Seehofer, ktorý je tiež vinárom. Názov Steinfeder však nesú aj tieto trávy ľahučké ako pierko, romanticky sa vlniace vo vetre. Poniklec má zas fialové kvety, ktoré svojím tvarom pripomínajú kravské zvonce.
Na jar a začiatkom leta spolu s ďalšími pestrofarebnými kvetmi, ako je žltá tarica skalná, modrá modrica či ružový hlaváč, zaplavujú suché trávnaté porasty vo Wachau, ktoré sa priam rozžiaria kvetinovou nádherou. V období rastúcich horúčav a na jeseň sa suché trávnaté porasty v okolí obcí Spitz, St. Michael, Dürnstein-Loiben, Rossatz a Krems skutočne menia na žlté stepi.
Áno, región Wachau je známy svojou výnimočnou biodiverzitou.
Na jednej strane za to vďačí geologickým podmienkam a priaznivej klíme na Dunaji a na druhej strane samotnej krajine. „Keby bol región Wachau rovinatý, neboli by tu ani suché trávnaté porasty, všetko by pokrývala orná pôda alebo vinice,“ hovorí Seehofer. Mozaikovito štruktúrovaná krajina obrábaná namáhavou prácou ľudských rúk robí región Wachau takým pôsobivým a jedinečným. Nikde inde nič podobné nenájdete.
Možno tomu neuveríte, ale len v samotnom regióne Wachau rastie viac ako 20 druhov orchideí. „Obzvlášť atraktívnym druhom je jazýčkovec jadranský, ktorý svojím tvarom pripomína podlhovastú sviečku. Môže dorásť až do výšky pol metra a má dlhé jazykovité kvety – odtiaľ pochádza jeho názov,“ hovorí Seehofer. Rastie napríklad v prírodnej rezervácii Höhereck rozprestierajúcej sa na ploche 10 hektárov východne od Dürnsteinu, ktorá si kvôli výskytu vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov vyžaduje osobitnú ochranu – a preto je vstup do nej zakázaný.
Prírodná rezervácia Höhereck
Höhereck je jednou z najobľúbenejších Seehoferových prírodných rezervácií v regióne Wachau; leží priamo na 12 km dlhej 1. etape turistickej trasy Welterbesteig vedúcej z Kremsu do Dürnsteinu. Okrem kavyľa a ponikleca sa to v tráve len tak hemží množstvom zaujímavých tvorov. Medzi nimi aj jašterica zelená so zaujímavým zeleným vzorom – skutočná malá krásavica. „Za pekného počasia je veľká šanca, že sa vám podarí zahliadnuť jednu alebo aj viaceré z nich,“ hovorí vyštudovaný biológ, ktorého srdcovou záležitosťou sú aj vtáky, jeho záľubou je ornitológia, ktorej sa tu, na „chránenom vtáčom území Wachau – Jauerling“, môže dosýta venovať spolu s ďalšími pozorovateľmi vtákov.
Prírodná rezervácia Höhereck je tiež domovom rôznych druhov vtákov, ako sú škovránok stromový, včelárik zlatý, strnádka ciavá, strnádka svrčivá, rôzne druhy ďatľov alebo dokonca „mimoriadne atraktívny, oranžovo sfarbený dudok obyčajný s nádherným chocholom“, hovorí Seehofer. Vinári sa o tohto užitočného hmyzožravca s láskou starajú a vo viniciach mu dokonca umiestnili vtáčie búdky. V rezevácii Höhereck, samozrejme, nechýba ani hmyz, nájdete tu takmer 100 druhov denných motýľov, ako zaujímavosť Seehofer uvádza pestroňa vlkovcového, pestrofarebného motýľa ohrozeného vyhynutím, ktorý je pomenovaný podľa svojej jedinej živnej rastliny, vlkovca obyčajného. Je to taký malý gurmán.
A potom sú tu v lete ešte ovce.
„Od júla do septembra sa tu staráme o viac ako 100 oviec, ktoré sa pasú na suchých trávnatých porastoch,“ hovorí Seehofer. Ovce spasú trávu, ktorú tak už nie je potrebné kosiť. „Keby sa tu nič nerobilo, suchý trávnatý porast by zarástol kríkmi a stromami.“ Údržba voľných plôch je veľmi náročná aj preto, že sú ťažko dostupné, väčšinou len pešo. Pri takejto práci musíte mať jednoducho radi pobyt vonku, na čerstvom vzduchu.
Ďalšou mimoriadne krásnou prírodnou pamiatkou je Michaelerberg.
Táto prírodná pamiatka sa nachádza na 10 km dlhej 3. etape turistickej trasy Welterbesteig vedúcej z Weißenkirchenu do Spitzu. Prechádzate tu popri nádherne situovanom suchom trávnatom poraste nazývanom Pfennigfleck „obklopenom prírodným zmiešaným lesom, ktorý je zároveň fantastickým vyhliadkovým miestom, z ktorého môžete vidieť obec Spitz.“ Seehofer prízvukuje, že kvôli blízkosti lesa tu platí prísny zákaz zakladania ohňa. „V regióne Wachau máme veľmi málo zrážok a obdobia veľkého sucha. Preto je tu zakladanie ohňa naozaj nebezpečné.“ Z hľadiska ohľaduplnosti k tunajšej vegetácii a tu žijúcim živočíchom je tiež dôležitá správna likvidácia odpadu.
Na vrchu Michaelerberg poletujú rôzne druhy motýľov, ale na pozadí zväčša jasnej belasej oblohy energicky bzučia aj divé včely. Často tu možno vidieť aj modlivky s veľmi pohyblivou hlavou trojuholníkového tvaru pripomínajúcou mimozemšťana. A ak budete mať šťastie, možno uvidíte vzácnu ságu nehybne číhajúcu na korisť – tento druh kobylky vo veľkosti myši, ktorý sa bez výčitiek svedomia živí menšími jedincami svojho druhu, si je sám vedomý svojej výnimočnosti.
Obyvatelia odumretého dreva v prírodnej rezervácii Steinige Ries
Ďalším Seehoferovým tipom je prírodná rezervácia Steinige Ries v obci Rossatz, ktorá sa nachádza na 11. etape turistickej trasy Welterbesteig vedúcej z Hofarnsdorfu do Rossatzu na južnom brehu Dunaja. „Pre prírodnú rezerváciu Steinige Ries sú typické zvrásnené, skutočne bizarné skaly a impozantný, nedotknutý dubový a hrabový les, čo je veľmi výnimočné.“ Svoj domov tu má aj jašterica zelená a užovka stromová, ktorá môže dorásť až do dĺžky dvoch metrov. Vyskytujú sa tu aj vzácne druhy chrobákov, ako napríklad fuzáč veľký alebo chrobáky z čeľade krasoňovité. „Takéto chrobáky potrebujú staré stromy, sú to obyvatelia odumretého dreva. Preto je výskyt odumretého dreva v lese pre tieto druhy chrobákov veľmi dôležitý,“ uzatvára Seehofer. Odumreté drevo, to tiež znie trochu smutne. Ale aj tu zdanie klame: v jeho vnútri pulzuje život.