Nové letovisko pri jazere Lunzer See
Letnú sviežosť si dnes môžete vychutnať nielen na bývalých cisárskych letoviskách. Keby totiž jeho výsosť mala v tom čase väčšie možnosti mobility, určite by ste naňho narazili aj v obci Lunz am See.
Letná sviežosť je všade tam, kde chladné jazero prebúdza novú chuť do života, príroda čaká na svoje objavenie a to všetko vo všeobjímajúcom náručí kultúry. Jazero Lunzer See spĺňa toto všetko. A nielen to. Okolie nádherného jazera včleneného do malebnej hornatej krajiny je popretkávané množstvom turistických chodníkov. Ráz tejto úžasnej časti regiónu Mostviertel ovplyvnili práve Rothschildovci. Tu môžete putovať po ich stopách a vychutnávať si leto, ktoré už ani nemôže byť osviežujúcejšie.
Rothschildovci a nové letovisko
Trblietavé smaragdovozelené jazero, jediná prírodná lokalita v Rakúsku zapísaná na Zozname svetového prírodného dedičstva a krajina, v ktorej sa zastavil čas – to dokonca presvedčilo aj vyberavých Rothschildovcov. Preto nájdete v okolí jazera Lunzer See a divočiny Langau-Rothwald v Dürrensteine mnoho očarujúcich Rothschildovských domov. Našťastie, pretože to bola zásluha podnikateľa a bankára Alberta Rothschilda a jeho priekopníckej myšlienky z roku 1875, ktoré vôbec umožnili vznik tejto divočiny tým, že zachránil rozsiahle plochy dovtedy nedotknutých lesov pred zásahom lesníkov, a tak ich zachoval pre budúce generácie. Dnes nevieme, ako mu za to dostatočne poďakovať. Napokon, podarilo sa mu tak vytvoriť jeden z posledných európskych pralesov. Po tomto jedinečnom mieste, ktoré bolo v roku 2017 ako prvá prírodná lokalita v Rakúsku zapísané do Zoznamu svetového prírodného dedičstva, sa z času na čas konajú túry so sprievodcom. Ale Albert, jeden z troch synov Anselma von Rothschilda, ktorý zdedil po svojom otcovi obrovský majetok, vynikal aj v iných oblastiach. Tento vizionár sa zapísal do dejín ako veľký podporovateľ miestnej komunity, obchodník a filantrop, ktorý spolu so svojou manželkou Bettinou natrvalo ovplyvnil región Mostviertel a miestne lesné hospodárstvo. Jeho ohľaduplný prístup k prírode je v súčasnosti aktuálnejší ako kedykoľvek predtým. Nedotknutá divočina, ktorá sa zachovala iba vďaka jeho nezištnej obeti, je fascinujúca. Rovnako ako architektonický odkaz rodiny. Mnoho domov rodiny Rothschildovcov bolo postavených medzi obcami Lackenhof a Langau pri Gamingu koncom 19. storočia v štýle švajčiarskych chát a dodnes fascinujú svojím zjavom. Niekdajšie rodinné sídla, lesná správa, poľovnícky zámok alebo bývalá pošta majú medzičasom už viac ako 100 rokov. Ale sú stále rovnako krásne.
Práve táto vizionárska pravdivosť a nefalšovaná prirodzenosť sú tým, čo robí idylické jazero Lunzer See a jeho svieže okolie takým výnimočným. Tam môžete dokonale vnímať prírodu a precítiť samých seba. Môžete si vychutnávať nielen kultúru a kulinárske umenie, ale aj život ako taký. Takto to chodí v novom letovisku v Dolnom Rakúsku. Nastal čas presvedčiť sa o tom na vlastné oči.
Osviežujúce otužovanie
Táto nádherná krajina, samozrejme, túži byť objavovaná. Je dobré, že cez tento osviežujúci región vedú mnohé turistické trasy, uprostred prírody sfarbenej do sýtozelených a modrých tónov. Pravdepodobne sa aj Rothschildovci kedysi prechádzali okolo prekrásneho jazera Lunzer See alebo sa vybrali z Langau na túru na horskú pastvinu Herrenalm. Taktiež môžete preskúmať časti jedinečnej divočiny. Rozprestiera sa v okolí Dürrensteinu a je domovom mnohých vzácnych živočíšnych a rastlinných druhov. Hoci je to predovšetkým lesná rezervácia, nachádzajú sa tu aj vysokohorské lúky a skalnaté oblasti, ako aj pastviny. Preto obývajú toto úchvatné chránené územie mnohé alpské živočíšne druhy od mloka alpského cez sovu dlhochvostú, od rysa po orla skalného. Návštevníci sa tu preto môžu pohybovať iba v rámci tematických túr so sprievodcom a po vyznačených turistických chodníkoch a trasách. Máte k dispozícii dve možnosti, ako zažiť divočinu na vlastnej koži – buď pri putovaní po sovom chodníku – alebo po dlhšej a náročnejšej panoramatickej trase k chate Ybbstalerhütte, kde môžete po neľahkom ale zato nádhernom výstupe prenocovať. Ak sa chcete schladiť, môžete tak urobiť v podzemí na túre Lackenhof – Ötscher – kvapľová jaskyňa – Schindelhütte. V kvapľovej jaskyni sa môžete skutočne skvele osviežiť, ak ju, dúfajme, čoskoro opäť otvoria.
Na výber máte ešte jednu veľmi osviežujúcu túru, na ktorej si môžete pochutiť na zlatistom moku: trasu GeBIERgsweg Gaming (takzvaný výčapný okruh). Tá je už legendou, pretože návšteva kartuziánskeho kláštora Gaming je prakticky povinná. Kartuziánsky kláštor, ktorý bol vysvätený v roku 1342 a sekularizovaný v roku 1782, je najväčším v strednej Európe. V čase svojej najväčšej slávy patril k najbohatším kláštorom v Rakúsku. A to na ňom vidieť ešte aj dnes. V 4-hviezdičkovom hoteli, ktorý sídli v budove kartuziánskeho kláštora Gaming si môžete skvele odpočinúť. Kostol, baroková knižnica a prelátska sála povznášajú ducha, hoci – alebo práve preto, že – vyžarujú zvláštny pokoj. V pivovare v areáli kláštora môžete ochutnať pivo Kartausenbräu a sledovať, ako sa vyrába.
Môžete si dokonale oddýchnuť pri rybolove – ktorým je región známy, o čom svedčí aj legendárny názov: Ybbstalský pstruh. Tejto záľube sa môžete venovať pri jazere Lunzer See, v obci Göstling an der Ybbs – alebo sami pre seba objaviť čaro rybárčenia. Veľmi zaujímavé je muškárenie v obci Opponitz. A pretože k letnej dovolenke neodmysliteľne patrí aj kultúra, máme pre vás ešte jeden tip: festival súčasnej hudby s názvom wellenklaenge, ktorý sa každoročne koná na javisku na jazere Lunzer See. Tento rok od 16. júla do 31. júla pod heslom „Prosperovať a zahynúť“.
Osviežujúce letné sny medzi starobylými múrmi
Rodina Hoyosovcov už mnoho rokov vlastní prázdninový dom Ferienhaus Hinterbreiteneben situovaný v idylickom prostredí a starobylú chatu Holzknechthütte. Mimoriadne osvieženie vám prinesie aj pobyt v Zámockej taverne Lunz am See. Tajný tip sa nachádza uprostred lesa a ponúka nádherný výhľad na vrch Scheiblingstein a po krátkej prechádzke sa v múzeu Hammerherrenmuseum Lunz Am See dozviete, odkiaľ pochádza príslovie „mať za ušami“, v nemčine „Dreck am Stecken“ („špina na palici“).