Od jedovatých po liečivé

Rastlinstvo v regióne okolo vrchu Ötscher je divoké. A nádherné.

Kvitne, rozvoniava a rozrastá sa na všetky strany – a niektoré z rastlín majú dokonca liečivú silu. Sprievodkyňa Claudia Kubelková a environmentálna pedagogička Katja Weirerová vám ponúkajú možnosť nahliadnuť do jedinečného sveta rastlín v okolí vrchu Ötscher v regióne Mostviertel. Pritom zistíte, že krása môže byť zradná. A že ani táto krása, hoci je zradná, nie je chránená pred klimatickými zmenami a inými negatívnymi vplyvmi na ekosystémy.

Ak sa opýtate odborníčky na bylinky Claudie Kubelkovej, ktoré bylinky najčastejšie rastú v regióne okolo vrchu Ötscher, bude vám menovať jeden názov za druhým. Určite spomenie valeriánu lekársku a palinu obyčajnú, pŕhľavu dvojdomú a potočnicu lekársku, alchemilku a bazu, divozel či púpavu. Od túžobníka brestového a materiny dúšky, cez mätu dlholistú a rebríček, až po lastovičník, skorocel a vŕbovku – niektoré sú dobré na bolesť hrdla, iné upokojujú, ďalšie zas pomáhajú pri menštruačných kŕčoch.

Šlabikár rastlín na vrchu Ötscher

Ak by ste sa pýtali ďalej, ľahko by ste vytvorili celú abecedu byliniek, vrátane všetkých možných druhov ich spracovania a foriem podávania, od čajov cez rôzne tinktúry až po mastičky a oleje. Ak to chcete vedieť celkom presne, mali by ste sa o tom presvedčiť priamo na mieste. Pri putovaní za bylinkami s Klaudiou Kubelkovou sa pravdepodobne dozviete aj to, že túžobník brestový má účinky podobné aspirínu a vo všeobecnosti neobľúbená pŕhľava je skutočnou výživovou bombou, ktorú možno spracovať od koreňa až po končeky listov. Čo však určite pocítite, ak budete vnímať okolie všetkými zmyslami, je rešpekt: „Tí, ktorí pristupujú k prírode so záujmom, zaobchádzajú s rastlinami opatrnejšie,“ hovorí Claudia Kubelková.

Claudia Kubelková pozná svet byliniek v tomto regióne ako nikto iný. „Bylinky, to je taký všeobecný pojem,“ hovorí. „Radšej ich nazývam rastliny vyššej vývinovej úrovne. V Rakúsku ich máme viac ako 3 000 a patria medzi ne všetky bylinky, ktoré u nás rastú. Len v regióne okolo vrchu Ötscher ich máme asi 800 druhov a približne 10 % z nich sa používa ako liečivé rastliny,“ hovorí. „Takže nemáme len pár rastlín, máme ich veľa.“ Za túto rozmanitosť druhov, nazývanú aj biodiverzitou, vďačí región okolo vrchu Ötscher charakteru tamojšej prírody, alpskej krajine s roklinami, vodopádmi a lesmi, s močariskami a pastvinami, ktoré z neho robia divoký kus zeme v srdci Dolného Rakúska.

Čomu by ste sa mali cestou určite vyhnúť

Tam, kde je toľko krásy, sa však treba mať aj na pozore, najmä pokiaľ ide o bylinky. Pretože nie všetky sú neškodné. A často sú práve tie najkrajšie zároveň najjedovatejšie. „Mám na mysli ľuľkovec zlomocný, známy aj ako belladonna, alebo krásnu namodro kvitnúcu prilbicu,“ hovorí Claudia Kubelková. Musíte sa v bylinkách vyznať, ak si z nich chcete pripraviť čaj alebo uvariť polievku.

V prírodnej rezervácii Ötscher-Tormäuer však nie je povolené dotýkať sa rastlín a aj vo všeobecnosti platí, že každý by mal zbierať len to, čo dobre pozná a čo nie je príliš vzácne, ako napríklad arniku. Na druhej strane ľubovník bodkovaný, mätu dlholistú, valeriánu lekársku či pŕhľavu môžete v oblastiach mimo prírodnej rezervácie zbierať úplne bez obáv. Platí to aj pre medvedí cesnak, pri zbieraní ktorého však musíte byť obzvlášť opatrní, pretože listy medvedieho cesnaku si môžete ľahko zmýliť s konvalinkou alebo jesienkou obyčajnou. „Keby ste upiekli štrúdľu s jesienkou obyčajnou, bola by zaručene smrteľná,“ varuje odborníčka. Medvedí cesnak má síce svoju špecifickú vôňu, ale aj tá môže byť občas klamlivá: „Keď držím v ruke list medvedieho cesnaku, všetko mi už vonia ako medvedí cesnak.“ Navyše sa tieto rastliny v regióne okolo vrchu Ötscher vyskytujú na rovnakých miestach, pretože vegetačné obdobie, t. j. fáza, počas ktorej rastú, kvitnú a majú plody, je pomerne krátke, a tak vyrastajú zo zeme takmer v rovnakom čase.

Súčasné miznutie a prílev druhov

Vegetačné obdobia sú dobre známe aj environmentálnej pedagogičke Katji Weirerovej. Hoci trvajú v alpskom regióne okolo vrchu Ötscher pomerne krátko, v dôsledku klimatických zmien sa čoraz viac predlžujú. „Vďaka tomu môžu poľnohospodári pestovať plodiny, ktorým sa tu predtým nedarilo, ako napríklad obilniny,“ hovorí. Tento príklad poukazuje na jednu z mála príležitostí, ktoré so sebou prináša zmena klímy, inak núti tamojších obyvateľov čeliť len samým výzvam: „Podobne ako v iných regiónoch, aj tu je čoraz suchšie a teplejšie. Najviac tým trpí smrek, najrozšírenejšia drevina v regióne. Pribúdajú extrémne poveternostné javy, ako sú prívalové dažde, búrky a krupobitie. Prudké nárazy vetra dokážu niekedy vyvrátiť celé lesy,“ hovorí Katja Weirerová.

V zime zase spôsobuje problémy nedostatok snehu, keďže snehová pokrývka umožňuje rastlinám prezimovať pri stálej teplote. „Chýbajúci sneh a miernejšie podmienky umožňujú rozšíriť sa aj iným rastlinám.“ Vysokohorské rastliny sú však prispôsobené drsným podmienkam a nie sú konkurencieschopné, čo by pre ne mohlo znamenať stratu vlastného biotopu. Centrum pre výskum klímy Ötscher sa zaoberá otázkami, ako sú tieto, ako aj spôsobmi, ako čeliť dôsledkom zmeny klímy.

Vzácne a veľmi výnimočné

Katja Weirerová trávi ako environmentálna pedagogička veľa času uprostred divokej flóry. Spolu s ďalšími sprievodcami v prírodnej rezervácii robí aj túry po regióne so sprievodcom. Bez premýšľania vám dokáže vymenovať hneď niekoľko rastlín, ktoré sú charakteristické pre región okolo vrchu Ötscher. V svojom rozprávaní často spomína meno: Clusius. Bol to holandský botanik, ktorému sa pripisuje prvý výstup na vrch Ötscher a ktorý ako prvý opísal niektoré rastliny vo Východných Alpách, ktoré boli po ňom aj pomenované: prvosienka Clusiova, horec Clusiov či rebríček Clusiov, ktoré si môžete prezrieť zblízka na špeciálnej túre. „Sú to rastliny, ktoré sa vyskytujú len vo Východných Alpách,“ hovorí Katja Weirerová, „čo je naozaj výnimočný úkaz.“

Nikde inde na svete nenájdete ani lomikameň Burserov so svojimi drobnými bielymi kvetmi, ktoré v máji zahalia všetky skalné steny do nádherného bieleho závoja. Rastú tu aj orchidey. „Vyskytujú sa tu nenápadné druhy, ako napríklad bradáčik, ktorý spoznáte, len ak o ňom viete, a potom sú tu aj oveľa zaujímavejšie druhy, ako napríklad naozaj krásny, ale aj veľmi vzácny črievičník papučkový.“ Žlté kvety tejto orchidey vyzerajú ako malé papučky a ich vôňa vábi včely, ktoré do nich rady vlietajú. Tie v nich zostanú uväznené, až kým nenájdu jedinú cestu von: úzky chlpatý otvor. Pri vychádzaní cez otvor opelia rastlinu. Aj v tomto prípade sa ukazuje, že krása je dvojsečná zbraň. Ale našťastie to tak nie je vždy. Pretože návšteva prírodnej rezervácie Ötscher-Tormäuer je jednoducho len krásna – a v žiadnom prípade nie zradná.