Perly z Poysdorfu

Turistický chodník Saurüsselweg vás prevedie starými vinicami, šírymi poliami a po stopách rakúskeho šumivého vína. Dvaja výnimoční vinári sa s vami podelia o svoje príbehy.

Poysdorf a Champagne sú si bližšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Sú to obľúbené turistické oblasti, ležia v rovnakej zemepisnej šírke, majú podobnú klímu, sú domovom výnimočných vinárov a predovšetkým: prvotriednych šumivých vín.

Od Saurüsselu po šumivé víno

Ak sa vydáte po turistickom chodníku Saurüsselweg, nenáročnej, približne šesťkilometrovej turistickej trase vedúcej od vínneho trhu v Poysdorfe po ulici Kolpingstraße a popri múzeu veteránov do krajiny viníc, objavíte hotový malý poklad: južne orientovanú vinicu, chránenú pred vetrom, vystavenú slnku, zasadenú do šírych polí a kopcov údolia riečky Poybach. Svah s rozlohou len 13 hektárov, ktorý svojím tvarom trochu pripomína prasací rypák (po nemecky „Saurüssel“), sa tak aj nazýva. O tento vysnívaný kus zeme, vinicu Saurüsseln, sa delí niekoľko vinárskych rodín. Jednou z nich je rodina Riegelhoferovcov, ktorá je jedným z najväčších výrobcov šumivých vín v Rakúsku.

Pokiaľ ide o šumivé vína, toto rodinné vinárstvo sa môže pochváliť dlhou tradíciou: Šumivé víno vyrábajú tu, v Poysdorfe, už po niekoľko generácií a už viac ako 90 rokov sú dodávateľmi sektu Schlumberger. „Hlavnými odrodami sú Chardonnay, Veltlínske zelené, Rulandské biele a Rizling vlašský,“ hovorí Max Riegelhofer starší. Dnes už 80-ročný pán v minulosti niekoľkokrát navštívil oblasť Champagne a okrem pôsobivých dojmov si odtiaľ priniesol aj užitočné poznatky o výrobe šumivých vín. Hoci sú Poysdorf a Champagne od seba vzdialené takmer 1 000 kilometrov, ich vzájomná podobnosť je nepopierateľná, hovorí Riegelhofer. Okrem rovnakej zemepisnej šírky, premenlivého počasia a zelenej zvlnenej kopcovitej krajiny spája obe oblasti aj podobný postoj k životu: Šumivé vína predstavujú pôžitok, sú stelesnením slobody a radosti zo života. Oblasť Poysdorfu, hovorí Max Riegelhofer, je v každom prípade ideálna na výrobu šumivých vín – nie nadarmo pochádza až takmer 75 % hrozna na výrobu šumivých vín z blízkeho okolia.

Ako sa perly dostanú do šumivého vína?

Okrem mikroklímy je to najmä vďaka sprašovej pôde typickej pre túto oblasť, ktorá dodáva vínu veľmi špeciálnu kyselinu jablčnú, hovorí Riegelhofer. Samotná klíma a pôda však zďaleka nie sú všetko: Výroba šumivého vína si vyžaduje skúsenosti a predovšetkým ten správny cit. „Hrozno na výrobu šumivého vína sa musí oberať skôr a predovšetkým veľmi opatrne. Pretože každá chyba, každá hniloba sa pri druhom kvasení zintenzívňuje,“ vysvetľuje Max Riegelhofer, ktorý svoju vášeň pre šumivé vína priblížil aj širokej verejnosti. Spolu so spoločnosťou Schlumberger prevádzkuje svet sektu, výnimočné múzeum v historickej kláštornej pivnici vo vínnej uličke Gstetten v Poysdorfe, kde sa všetko točí okolo šumivého vína.

Dokonalý sekt

Ak budete pokračovať po úzkej štrkovej ceste turistického chodníka Saurüsselweg mierne do kopca smerom k riečke Poybach, okolo Ketzelsdorfu a kaplnky Hubertuskapelle, spoznáte ich už z diaľky: vinič vinárstva Ebner-Ebenauer vo vinici Steinberg. Jeho osobitosť – to, čo robí vína z vinárstva Ebner-Ebenauer takými charakteristicky silnými – však zostáva pred naším zrakom skrytá. Niet divu: Spočíva totiž 20 metrov pod zemou. Tak hlboko sú hrčovité korene viniča zavŕtané do vápenatej spraše a čerpajú z nej minerály, ktoré dodávajú vínu a sektu jeho nezameniteľnú, hlbokú korenistú chuť. Je to vlastnosť, za ktorú vďačí vinič svojmu úctyhodnému veku. Veď za celý svoj život, ktorý môže trvať až 70 rokov, nazbiera veľa skúseností a naučí sa čeliť aj tým najnepriaznivejším podmienkam.

Keď sa toto všetko spojí dohromady – starý vinič s hlbokými koreňmi, vápenatá sprašová pôda a oddanosť a vášeň vinárskeho páru Marion a Manfreda Ebner-Ebenauerovcov – vznikne jedinečný sekt takej vysokej kvality, že sám je považovaný za superlatív dokonca aj na medzinárodnom trhu. „Blanc de Blancs Zero Dosage“ je už roky hodnotený nielen ako najlepší sekt v Rakúsku, ale je aj plnohodnotným súperom v Lige majstrov šumivých vín spolu s najväčšími a najušľachtilejšími šampanskými ako Dom Pérignon, Taittinger alebo Krug.

Prekonáva aj samotné šampanské

Potenciál regiónu pre výrobu prvotriednych šumivých vín rozpoznala vinárka Marion Ebner-Ebenauerová, ktorá je sama veľkou milovníčkou šampanského. „Šumivé vína ma vždy fascinovali, je v nich niečo radostné, sú ľahké a, áno, aj trochu pochabé,“ hovorí. A práve to je na nich také príťažlivé. Celkovo šesť rokov pracovala spolu so svojím manželom Manfredom Ebnerom-Ebenauerom na sekte „Blanc de Blancs“, ktorý celých sedem rokov zrel v pivnici, kým konečne spĺňal jej požiadavky, dostal sa do predaja a svojou chuťou prekonal očakávania špičkových medzinárodných someliérov. Na priamu paralelu medzi Poysdorfom a regiónom Champagne nepoukázal nikto iný ako najznámejší svetový kritik vín Robert Parker, ktorý povedal: „Blanc de Blancs Zero Dosage z vinárstva Ebner-Ebenauer je vrahom šampanského!“ Odvtedy sa tieto dve miesta, Poysdorf a Champagne, dosť zblížili, aspoň čo sa týka sveta vína.

Ak sa o tom chcete presvedčiť na vlastné oči, choďte po chodníku Saurüsselweg niekoľko stoviek metrov, kým sa nevrátite do obce Poysdorf, a pred jej koncom odbočte k vinárstvu Ebner-Ebenauer. Za jeho bránami na vás čakajú prvotriedne šumivé vína a dom, ktorý by so svojimi zelenými okenicami, krivoľakými zákutiamizarastenou fasádou mohol pokojne stáť aj kdesi vo Francúzsku.