Po stopách starých Rimanov
Viac ako 400 rokov ovládali Rimania územie celého Dolného Rakúska južne od Dunaja zanechávajúc po sebe bohatý odkaz.
Vďaka svojej strategickej polohe malo Dolné Rakúsko pre Rimanov osobitný význam. Dedičstvo, ktoré po sebe zanechali – od malého vojenského tábora až po hlavné mesto provincie Carnuntum – vás pozýva na vzrušujúce výlety do minulosti.
V roku 15 pred n. l. nechal cisár Augustus vstúpiť svoje jednotky do predhoria Álp, aby tak vytvoril bezpečnú hranicu medzi Rímskou ríšou na juhu a germánskymi kmeňmi na severe – tzv. Dunajský Limes. Dnešné Dolné Rakúsko patrilo k dvom provinciám: Západ bol súčasťou provincie Noricum, východ súčasťou Hornej Panónie. V povodí Dunaja bola vytvorená reťaz pevností (vojenských táborov), ktoré sa stali základom budúcich osád. Ak idete smerom po prúde, prechádzate cez tábory Adjuvense (dnes Wallsee), Arelape (dnes Pöchlarn), Favianis (dnes Mautern), Augustiana (dnes Traismauer), Comagenis (dnes Tulln), Cannabiaca (dnes Zeiselmauer), Vindobona (dnes Viedeň), Ala Nova (dnes Schwechat) a nakoniec Carnuntum. V zázemí vznikli správne centrá ako Aelium Cetium (dnešný St. Pölten) alebo kúpele ako Aquae (dnešný Baden).
Metropola na Dunaji: Carnuntum
Zďaleka najdôležitejším rímskym sídlom na území dnešného Dolného Rakúska bolo Carnuntum. Tábor bol založený v roku 6 n. l. na križovatke jantárovej cesty s hranicouLimes a postupne sa z neho stala vojenská, administratívna a obchodná základňa Rimanov na Dunaji a od roku 103 n. l. bol dokonca hlavným mestom provincie Horná Panónia. Mesto, ktoré navštívilo alebo v ňom dokonca istý čas žilo sedem cisárov, zažilo svoj najväčší rozkvet v 3. und 4. storočí. Po páde Rímskej ríše v priebehu 5. storočia bolo mesto opustené. V súčasnosti sa Carnuntum považuje za archeologický skvost: V Európe neexistuje iné rímske osídlenie porovnateľnej veľkosti, ktoré by nebolo pochované pod moderným mestom. Carnuntum je najväčším archeologickým náleziskom v Rakúsku a vďaka starostlivým rekonštrukciám pomocou metód experimentálnej archeológie si získalo dobré meno aj v zahraničí.
Stopy starých Rimanov
Rimania však zanechali svoje stopy v Dolnom Rakúsku aj mimo sídla Carnuntum. V bývalých pevnostiach pozdĺž hraníc Limes nájdete ešte aj dnes zvyšky múrov obranných budov. Múzeá v obciach Wallsee, Mautern a Tulln, zamerané na obdobie Rímskej ríše, podávajú na základe svojich nálezov svedectvá o každodennom živote vojakov a bežných ľudí. Miestne múzeá v obciach Pöchlarn, Traismauer a Zwentendorf sa venujú aj minulosti Rimanov. A v meste St. Pölten, kde sa v posledných rokoch našlo obzvlášť veľké množstvo rímskych pozostatkov, v Mestskom múzeu St. Pölten staroveký Rím znovu ožíva.