Pocta stromom Dolného Rakúska
Pobyt na čerstvom vzduchu v obkolesení vysokých aj nízkych, mohutných aj štíhlych, hrčovitých aj rovných drevnatých priateľov dáva duši krídla.
Uprostred prírody to každý inštinktívne vycíti: Les má na nás blahodarný účinok! Samotné rozmanité zmyslové vnemy a vôňa jedľového ihličia jedinečne pôsobia na telo aj myseľ. Je teda najvyšší čas zanechať každodenný stres na okraji lesa a plný oduševnenia a koncentrácie sa ponoriť do „sveta lesného wellness“.
Korene stromov a tvorivosť
Mystické miesta sily na severe Dolného Rakúska, prírodná lužná krajina južne od Dunaja a husto zalesnený reťazec pahorkov priamo pred bránami metropoly: Lesy Dolného Rakúska nie sú len prírodnými klimatickými kúpeľmi, ale pokrývajú viac ako 40 % celkovej rozlohy krajiny – niektoré oblasti patria dokonca k najlesnatejším v Rakúsku. Listnaté a ihličnaté stromy, ako sú smrek, jedľa, buk, breza a mnohé ďalšie pôvodné dreviny, sa používajú ako obnoviteľný zdroj surovín pre drevársky a papierenský priemysel a sú pracoviskom poľovníkov a lesníkov. Vďaka súhre tohto všetkého je srdce lesnatej krajiny Dolného Rakúska také životne dôležité a inšpiratívne pre človeka aj zvieratá v ktoromkoľvek ročnom období.
Wellness pre telo aj dušu
Na základe vedeckých poznatkov je dnes všeobecne známe, že dlhší pobyt alebo prechádzka v lese – bez ohľadu na to či je čisto zalesnený alebo nedotknutý a divoký – má blahodarný vplyv na zdravie. Britskí vedci zistili, že éterické oleje z vône ihličnanov (terpény) a pohľad na lesy upokojujú náš nervový systém, spomaľujú tep srdca a znižujú krvný tlak. V Japonsku má dlhoročnú tradíciu takzvaný shinrin yoku alebo „lesný kúpeľ“, ktorý je na odporúčanie lekára neoddeliteľnou súčasťou preventívnej zdravotnej starostlivosti. S cieľom dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a dopriať ozdravnú terapiu svojim bunkám môžeme objímať stromy, kráčať naboso po machu a lístí, vedome preciťovať každý nádych a výdych. Tieto cenné poznatky si medzitým našli cestu aj do našich končín: Čím viac sa teda vedome necháme ponoriť do útrob lesa, o to intenzívnejší je jeho liečivý účinok na náš organizmus.
Účinok výnimočných síl
Tam, kde počas chvíľ oddychu vnímame iba ticho a pokoj, istý nemecký lesník objavil, že stromy medzi sebou skutočne komunikujú rôznymi spôsobmi. Nemôžeme to síce vidieť ani počuť, ale môžeme to trochu cítiť. Dôležitou súčasťou látok produkovaných stromami, ktoré sú nositeľmi informácií a voľne poletujú vo vzduchu, sú terpény, ktoré na nás majú blahodarný účinok. Aj pod zemou dochádza medzi koreňmi stromov k výmene nespočetného množstva nepatrných elektrických impulzov, ktorých úlohou je napríklad navzájom sa varovať v kritických situáciách, akými sú škodcovia alebo extrémne horúčavy. Ako oáza čerstvého vzduchu a životne dôležitá súčasť svetovej klímy prefiltruje jeden hektár zmiešaného lesa tonu CO2. Každým hlbokým nádychom čistého lesného vzduchu tak prijímame kyslík priamo zo „zdrojového“ stromu. Pravidelná návšteva lesa tak prináša nielen zmenu scenérie pre namáhanú myseľ, ale aj zdravý relax pre telo a dušu.
Oáza ticha a balzam pre dušu
Nespočetné množstvo rozprávok z detstva, povestí a postáv, ako sú duchovia stromov, čarodejnice a bájne bytosti, dodáva mýtu o lese jedinečnú magickú príťažlivosť. V zime zamŕzajú potôčiky aj sneh na stromoch a vytvárajú bizarné cencúle a ľadové sochárske diela. Trblietavá námraza zdobí zvädnutú trávu a holé stromy bez listov ľadovými kvetmi – dokonalá romantika! Pohľad nahor lemujú konáre rozvetvujúce sa až k oblohe, hustá a mäkká snehová prikrývka ako zo sna zdobí jedle sťa cukrová poleva a lesná pôda pripomína nebeské more oblakov. Áno, vďaka tomu sú „zelené pľúca“ Dolného Rakúska stelesnením zimnej krajiny zázrakov.
Kreatívne nálezisko s lesným safari
Veľkých aj malých návštevníkov potešia prírodné materiály, pomocou ktorých môžu realizovať nádherné kreatívne nápady.
Tip z redakcie: Z malých konárov vytvoríme pohyblivú základňu a nájdené predmety, ako šišky, kamienky, žalude, lišajníky, kúsky kôry alebo suché listy, na ňu pripevníme pomocou tenkej nite. Podľa potreby sa dá rozšíriť a zaručene pritiahne pozornosť na „poklady lesa“
Príroda k nám podíde o niečo bližšie, keď v snehu objavíme odtlačky labiek a kopýt obyvateľov lesa. Ak budeme úplne potichu, môžeme niekedy pozorovať pri kŕmení voľne žijúce zvieratá, ktoré sa neukladajú na zimný spánok: sýkorky, sojky, ďatle, srny alebo kde-tu prebehne okolo nás zajac. Diviačia rodinka sa na ceste za hľadaním potravy pravdepodobne rozhodla hrabať v zamrznutej pôde? Šanca spozorovať v zime niektoré zo zvierat je obzvlášť vysoká najmä v blízkosti kŕmidiel. Takéto predstavenie nám neponúkne žiadny televízny program.
Dôležité: Pri pozorovaní voľne žijúcich zvierat vždy rešpektujte životný priestor obyvateľov lesa a neodbočujte z vyznačených trás, inak môžete zvieratá vyplašiť a odohnať. Psy musia byť vždy na vôdzke!