Skanzen Museumsdorf Niedersulz
Vznik weinviertelského skanzenu Museumsdorf Niedersulz je úspešným príbehom, na počiatku ktorého bola veľká vášeň.
Rodáka z Niedersulzu Josefa Geisslera už od detstva priťahovalo zbieranie sakrálnych predmetov a predmetov z každodenného dedinského života v regióne Weinviertel. Dnes je skanzen obľúbeným výletným cieľom známym aj ďaleko za hranicami Dolného Rakúska – a zároveň súčasťou histórie regiónu Weinviertel.
Začiatok veľkej vášne
Josef Geissler, ktorý sa narodil v roku 1949 v obci Niedersulz ako syn roľníka, už od detstva zbieral „staré haraburdy“; jeho záľuba v starožitnostiach a sakrálnych pamiatkach sa neskôr prejavila aj pri výbere jeho povolania. Vyučil sa za reštaurátora cirkevných pamiatok a počas svojej kariéry zreštauroval mnoho kostolov v Dolnom Rakúsku. To, samozrejme, nemalo vplyv na jeho osobnú zberateľskú vášeň: V roku 1977 Geissler po prvýkrát vystavil svoje poklady v budove zrušenej školy v obci Niedersulz, v tzv. „Weinviertelskom múzeu dediny“. Keď však nazbierané etnografické artefakty presiahli aj tieto možnosti, dala mu obec Sulz k dispozícii 5-hektárový pozemok pri rieke Sulzbach, na ktorom mal v nasledujúcich rokoch vyrásť skanzen Museusmdorf Niedersulz.
(Znovu)oživená história dediny
Od novembra 1979 prebiehali nepretržité práce na vytvorení dokonalého obrazu weinviertelskej dediny okolo roku 1900: Rekonštruovali sa obytné domy, dielne, stodoly, kaplnky, hostinec a škola, dokonca aj jedna celá vínna ulička s vínotékou. V týchto autenticky zariadených budovách sa neustále konajú špeciálne výstavy o hlinených stavbách, živote roľníkov, každodennom živote na dedine atď. Sprievodcovia hovoria o živote jednoduchých kováčov, obuvníkov, kolárov a iných remeselníkov, o často neľahkých podmienkach, v ktorých žili a o starých remeselných technikách. Zrekonštruované boli aj záhrady tých čias. Bola nanovo vytvorená bylinková a zeleninová záhrada, ako aj školská záhrada. V areáli skanzenu v súčasnosti rastie vyše 600 ovocných stromov s viac ako 400 odrodami, najmä staré regionálne odrody jabloní a hrušiek, ktorých plody môžete v čase zberu aj ochutnať. Mimochodom: Josef Geissler si od začiatku roku 2011 užíva dôchodok a ďalej sa, samozrejme, venuje svojmu celoživotnému dielu: v súčasnosti rekonštruuje faru v obci Niedersulz, kde zároveň predstavuje svoju rozsiahlu sakrálnu zbierku.